Jeżeli zachodzi potrzeba użycia specjalistycznego sprzętu medycznego, udajemy się do przychodni bądź do szpitala. Są jednak takie urządzenia medyczne, które możemy zakupić w celu użytkowania ich w domu.

Termometr elektroniczny

Termometr elektroniczny powinien posiadać każdy. O ile bez problemu sprawdzimy, czy dziecko ma gorączkę bez termometru, o tyle wysokości gorączki już nie jesteśmy w stanie określić od ręki. Zresztą nie tylko dzieciom potrzebny jest termometr. Również dorośli nieraz muszą korzystać z tego urządzenia. Termometr bezdotykowy bez problemu możemy nabyć w każdej aptece. Jeżeli w domu mamy małe dzieci bądź noworodka, warto zaopatrzyć się w taki z czytnikiem na podczerwień. Można nim sprawdzić temperaturę bez dotykania chorego. Dla starszych dzieci i dorosłych wskazany jest również zakup dobrego termometru elektronicznego bezdotykowego.

Termometr również przyda się tym kobietom, które w sposób naturalny planują ciążę. Mogą one w domu, jeszcze w łóżku sprawdzić dokładną temperaturę. Dzięki temu będą wiedziały kiedy u nich występuje owulacja. Więcej o tym, jaki termometr kupić można przeczytać tu: https://pewnypomiar.pl/2018/02/18/jaki-termometr-bezdotykowy-wybrac/.

Ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz również warto mieć w domu. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: mechaniczne oraz cyfrowe. Ciśnieniomierze mechaniczny jest trudniejszy w obsłudze. Należy napompować specjalny mankiet założony na ramieniu i odsłuchać tętno. Ciśnieniomierz cyfrowy (elektroniczny) jest dużo łatwiejszy w użyciu. Małe urządzenie z wyświetlaczem umieszczamy na nadgarstku według instrukcji i po włączeniu czekamy kilkanaście sekund na wynik. Na wyświetlaczu pojawią się wszystkie niezbędne pomiary. Ciśnieniomierz taki możemy nabyć zarówno w aptece, jak i w większości marketów.

Inhalator dla dziecka i dorosłego

Inhalatory są bardzo przydatne nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Urządzenia te służą do terapii górnych dróg oddechowych. Kiedyś na kaszel podawano syrop. Teraz dzięki inhalatorowi lekarstwo dostaje się od razu do układu oddechowego nie naruszając układu pokarmo1wego. Inhalacjami można leczyć kaszel i katar podczas przeziębienia. Zazwyczaj dzieci inhalowane szybciej dochodzą do zdrowia, niż te nieinhalowane.

Inhalatory można również stosować do nawilżania dróg oddechowych, na przykład w okresie grzewczym. Wystarczy do pojemnika na lekarstwo wlać odpowiednią ilość soli fizjologicznej lub innego środka przeznaczonego do nawilżania śluzówek za pomocą tego urządzenia.

Inhalatory zazwyczaj posiadają w zestawie specjalne końcówki, które ułatwiają inhalowanie noworodków. Łatwo się domyślić, że maluszki niechętnie piją syropy. Z tego powodu również warto mieć taki sprzęt medyczny w domu.

Dlaczego warto mieć podstawowy sprzęt medyczny w domu?

Bardzo często dzięki wyżej wymienionym urządzeniom możemy szybko w domowych warunkach określić zagrożenie życia. Chorzy na nadciśnienie, którzy posiadają ciśnieniomierz w domu, mogą wygodnie sprawdzać stan swojego ciśnienia i reagować w odpowiedni sposób. Zazwyczaj takie osoby posiadają odpowiednie leki, które po przekroczeniu pewnych norm zażywają. Unikają tym samym ciągłych wizyt w przychodni.

Posiadając termometr bez problemu określimy czy dana temperatura wymaga wizyty u lekarza, czy też wystarczy podanie ogólnie dostępnego środka przeciwgorączkowego.

To tylko niektóre z wielu zalet posiadania podstawowego sprzętu medycznego w swoim gospodarstwie domowym.