Yerba mate jest napojem niezwykle popularnym w krajach Ameryki Południowej. Na co dzień, może spokojnie zastąpić kawę lub herbatę, na dodatek ma o wiele lepsze działanie zdrowotne. Dlaczego warto włączyć ten napój do naszego codziennego menu?

Czym jest yerba mate?

Yerba mate, nazywaną też herbatą jezuitów lub paragwajską, regularnie spożywa wiele milionów ludzi na całym świecie. Napój ten przyrządza się z wysuszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, który rośnie między innymi w Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Swoją ciągle rosnącą popularność zawdzięcza szerokim działaniom regeneracyjnym i zdrowotnym, dzięki zawartej w niej dużej ilości witamin i minerałów.

Jak działa yerba mate?

Yerba mate jest bogatym źródłem guarany i antyoksydantów, przez co najczęściej spożywana jest jako napój pobudzający organizm. Jeden napar z liści ostrokrzewu zawiera około 125 mg kofeiny na 500 ml. Wprawdzie jest to nieco mniejsza ilość niż w kawie, jednak kofeina znajdująca się w yerba mate jest uwalniana stopniowo, więc ma znacznie dłuższe i skuteczniejsze działanie. Ponadto, znacznie przyspiesza metabolizm, zmniejsza apetyt i powoduje uczucie sytości, więc jest idealną opcją dla osób chcących zredukować masę ciała.

Yerba mate pomaga również usunąć objawy zmęczenia, poprawić koncentrację i wydajność pracy umysłowej. Zawarta w niej witamina B ma działanie antydepresyjne i znacząco wpływa na samopoczucie. Ma również działanie moczopędne oraz rozkurcza mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Nie można również zapomnieć o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwmiażdżycowych, przeciwalergicznych i przeciwzakrzepowych.

Regularne picie yerba mate zalecone jest pacjentom, którzy chorują na Alzheimera i Parkinsona. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego pomaga też oczyścić organizm z wszelkich toksyn i metali ciężkich. Liczne badania wykazały, że działa również bakteriobójczo i odkażająco, przez co odpowiednio wzmacnia układ immunologiczny.

Yerba mate wykazuje więc wiele właściwości, które mają korzystny wpływ na organizm. Należy jednak pamiętać, że ze względu na skład, napoju tego powinny unikać dzieci (ze względu na wysoką zawartość kofeiny) oraz osoby, borykające się z chorobą wrzodową. Dobrą yerbę znajdziesz za pomocą wyszukiwarki internetowej. Wystarczy, że wpisze w jej okno hasło sklep z Yerba Mate.