Urządzając mieszkanie czy dom warto zdecydować się na usługi architekta wnętrz albo biura projektowego. Jasne, że wiele decyzji jesteśmy w stanie podjąć sami – jednak ewentualny błąd to nie tylko możliwość zmarnowania pieniędzy, lecz w niektórych przypadkach także niezwykle niewygodne rozwiązanie, z którym będziemy musieli się męczyć aż do kolejnego remontu. Skorzystanie z porad architekta wnętrz, dobrego specjalisty, pozwoli uniknąć tego rodzaju pułapek. Dodatkowo, doświadczenie w projektowaniu osoby, która będzie nam doradzała, to dla nas wielka oszczędność czasu – nie będziemy musieli sami wszystkiego sprawdzać i szukać, wystarczy zaufać wiedzy eksperta. Architekt bardzo pomoże też w utrzymaniu zaplanowanego budżetu – amatorzy przy urządzaniu wnętrz bardzo często o czymś zapominają, albo zmieniają zdanie w trakcie urządzania – generując dodatkowe koszty. Projektant od razu wie, co będzie potrzebne, i bardzo nam pomoże utrzymać finansowy rygor. Architekta wnętrz łatwo znaleźć z poziomu wyszukiwarki internetowej pod hasłem typu architekt wnętrz warszawa, a jak wybrać dobrego specjalistę podpowiadamy w dalszej części artykułu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta wnętrz
Jeżeli zdecydujemy się na pomoc specjalisty, staniemy przed wyborem spośród wielu ofert. Na co należy zwrócić uwagę porównując oferty, jak wybrać dobrego specjalistę w zakresie architektury wnętrz? Na pierwszym miejscu wymagań należy wymienić doświadczenie. Doświadczony projektant wnętrz może też polecić zaufanych wykonawców, z którymi współpracował w przeszłości – pozwoli to uniknąć kłopotów z nierzetelnymi „fachowcami”. Opóźnienie choćby jednego elementu prac wykończeniowych może bowiem spowodować duże opóźnienie całego urządzania, co także zwiększa koszty. Przy urządzaniu mieszkania czy domu obok doświadczenia bardzo liczy się również zaangażowanie architekta – im więcej rzeczy wie i jest w stanie pomóc załatwić, tym mniej czasu i energii musimy sami włożyć w załatwianie wszelkich pobocznych spraw związanych z urządzaniem.
Cechy dobrego projektanta
Oczywiście, nie bez znaczenia przy wyborze architekta wnętrz będzie cena oferowanej przez niego usługi. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, co w ramach tej ceny jest oferowane – nie zawsze tańsze oznacza lepsze. Oprócz zakresu usługi bardzo ważne są cechy danej osoby czy biura, z którym będziemy współpracować. Sprawdźmy, jak rozmawia się nam z danym architektem – czy dobrze się rozumiemy, czy może używa on w rozmowie z nami zbyt wielu technicznych terminów, które nie rozumiemy? Jeżeli już na początku mamy problemy z wzajemnym zrozumieniem, warto zdecydować się na kogoś innego – w końcu wnętrze ma być urządzone dla nas, a nie dla projektanta. Wreszcie, paradoksalnie, dobry projektant powinien potrafić nam odmówić. Dlaczego? Otóż jeżeli nasz pomysł się nie sprawdzi pod względem wygody czy może być pułapką pełną dodatkowych kosztów, architekt musi nam wytłumaczyć, dlaczego wymyślone przez nas rozwiązanie nie będzie dobre, i zaproponować coś innego.
Doczytaj jeszcze: http://www.businesskontakt.pl/wybieramy-biuro-projektowe-architektoniczne/
Wydaje mi się, że na pewno przy wyborze należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie. To będzie dawało nam pewność, że zna się na rzeczy. Też ważne jest to jakie mamy oczekiwania, i czy jest on w stanie je zrealizować. Warto przeglądać w Internecie projekty i sprawdzić, czy realizacje danego projektanta są zgodne z naszym gustem. Na lissy.pl/komody-do-salonu/ jest dostępna też oferta na meble na wymiar. Warto porozmawiać z projektantem na temat materiałów jakie będą wykorzystane do projektu.
Doświadczenie jest tu bardzo ważne. Ale również doświadczenia. Zaleca się by umówić się na spotkanie i przekazać projektantowi swoje wytyczne. Można pokazać projekty, które nam się podobają. W Internecie można znaleźć ich naprawdę bardzo dużo. Na meble-focus.pl/216-stoliki-kawowe jest dostępna oferta na stoliki kawowe, są one w sklepach prezentowane na tle całej aranżacji. Jeśli takowa nam się podoba to może to być inspiracja dla projektanta.
Architekt to specjalista w swojej dziedzinie i należy na pewno dokładnie sprawdzić jego wykształcenie i doświadczenie. Szczególnie, jeśli zależy nam na naprawdę dobrze zrealizowanym zleceniu. Należy też pamiętać, że sam projekt to tylko początek realizacji.