Wybór projektu domu to z pewnością życiowa decyzja. Przed jej podjęciem warto przemyśleć wszystkie wady i zalety okolicy, w której planuje się mieszkać i przede wszystkim dokonać wyboru odpowiedniego projektu architektonicznego domu. Można śmiało powiedzieć, że w obecnych czasach wybór projektu – szczególnie jeżeli decyduje się na gotowy, dostępny praktycznie „od ręki” projekt – nie powinien stanowić problemu. Jeżeli budżet jest ograniczony – dobrym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o wyborze taniego projektu.

Tanie projekty domów

Zazwyczaj tańszy projekt domu oznacza również dom ekonomiczny w budowie co nie oznacza jednak zmniejszenia komfortu jego użytkowania. Pracownie architektoniczne oferują bardzo szeroką gamę tanich i funkcjonalnych projektów, które pozwolą, już na starcie, na zaoszczędzenie środków finansowych, które następnie można przeznaczyć na nieco bardziej namacalne kwestie, takie jak na przykład wyposażenie domu. Tanie projekty domów obejmują zazwyczaj niewielkie domy o rozsądnej przestrzeni użytkowej – dedykowane dla par i rodzin z jednym, góra dwójką dzieci.

Tani projekt domu może być doskonałym i ekonomicznym wyborem dla osób, które muszą skrupulatnie planować i weryfikować budżet przeznaczony na budowę. Dobrą informacją jest jednak to, że ta grupa osób, o nieco mniejszych zasobach finansowych, nie musi rezygnować ze swoich marzeń o domu idealnym, ponieważ oferty pracowni architektonicznych uwzględnia zazwyczaj bardzo różnorodne projekty – od tradycyjnych i klasycznych domów po nowoczesne i modernistyczne bryły.

Zalety tanich projektów domów

Trzeba przyznać, że tani projekt domu nie oznacza projektu gorszej jakości – architekci, niezależnie od rodzaju zlecenia opracowują je tak samo starannie jak w przypadku droższych projektów. Kolejną ich zaletą jest również zazwyczaj prosta konstrukcja budynku a także jego tańsza eksploatacja i przez swoje niewielkie wymiary – funkcjonalność. Najczęściej do grona tanich projektów zaliczają się parterowe domy, bez piwnicy, niekiedy z poddaszem użytkowym. Kolejnym plusem jest to, że ich niewielki metraż pozwala na budowę na działkach budowlanych o małej powierzchni.