Izolacja termiczna domu i inne prace z wykorzystaniem styropianu, zawsze wiążą się z pytaniem – czym i jak przecinać wybrany materiał? Istnieje na to kilka sposobów.

Czego można użyć do cięcia styropianu?

Do przecinania niewielkich ilości styropianu dobrze sprawdzić się mogą przecinarki ręczne, które posiadają często zasilacz (lub podłączony transformator), a praca odbywa się pod wpływem wysokiej temperatury. Wymienić można tutaj przecinarki z hartowanym ostrzem. Tutaj przed rozpoczęciem pracy nóż podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury (często nawet 500-600 stopni) Celsjusza). Nadaje się on do wycinania małych elementów i obróbki. Inną opcją jest natomiast nóż termiczny, w którym bardzo wygodne jest to, że nie generuje on pyłu (czyli pozwala na zachowanie porządku). Jest on przydatny przy działaniach takich jak termomodernizacja, bo jest w stanie przecinać styropian występujący w większych formatach. Takie narzędzie jest lekkie i zawsze posiada wygodny oraz pewny uchwyt. Sprawdza się też nieco lepiej niż nóż z ostrzem, ponieważ umożliwia szybsze i bardziej dokładnie wycinanie poszczególnych kształtów. Inną grupę przecinarek do styropianu stanowią te działające na zasadzie gorącego drutu. Posiadają one ramię tnące oraz transformator. Tego rodzaju sprzęty nadają się do pracy ciągłej (co oznacza, że nie trzeba przestrzegać czasów ich wyłączania). Od innych przecinarek różnią się tym, że drut po wyłączeniu z prądy stygnie w ciągu kilku sekund (noże znacznie dłużej).

Przecinarki z gorącym drutem

Najwygodniejszym i najbardziej precyzyjnym sposobem na cięcie styropianu będzie zaś wykorzystanie specjalistycznych maszyn. Na użytek prywatny można zdecydować się na model tańszy, a prowadząc firmę budowlaną na model droższy – w pełni profesjonalny. Taki zakup zwraca się jednak stosunkowo szybko. Te pierwsze maszyny, potrzebne do przecinania mniejszych ilości styropianu, niekoniecznie muszą posiadać ogranicznik grubości cięcia, za to mogą działać w pozycji poziomej. Elementem tnącym jest w nich drut oporowy, który nagrzewa się w sekundę. Zawsze wskazane jest, kiedy takie sprzęty posiadają tzw. włącznik chwilowy, uniemożliwiający szybkie przepalanie się drutu. Ważne też, by maszyny realnie eliminowały nieczystości, które powstają przy przycinaniu styropianu. Trzeba też wspomnieć, że takie sprzęty działają w oparciu o transformator (z bezpiecznikiem termicznym). Maszyny profesjonalne działają bardzo podobnie, jednak posiadają kilka dodatkowych funkcjonalności. Najważniejszą jest to, że umożliwiają one ustawienie różnych kątów cięcia (w pionie oraz poziomie) jest to zakres 0-90 stopni. Zróżnicowana może być również grubość ciętych płyt styropianu, najgrubsze mogą mieć nawet 32 centymetry. W takich maszynach bardzo często można znaleźć też opcję przekładania drutu do cięcia w pionie, co pozwala na wycinanie ze styropianu wybranych kształtów. Zasilanie zaś znajduję się pod blatem roboczym. Właśnie takie maszyny można znaleźć w sklepie internetowym firmy RemonTech: http://www.maszynadocieciastyropianu.pl/.