Kotylion jest symbolem patriotyzmu, wierności, oddania ojczyźnie i tożsamości narodowej. Jeżeli chodzi o Polskę to mają one barwę białą i czerwoną. Kotyliony zakłada się na ważne uroczystości narodowe. Nosi się je przypięte po lewej stronie ubioru. Przy czym istotne jest, aby również strojem oznaczyć powagę danego święta narodowego. Warto również pamiętać, iż barwy uznane za symbol polskiego patriotyzmu, czyli biel i czerwień, zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku.

Jak powinien wyglądać odpowiedni kotylion patriotyczny?

Otóż odpowiedni kotylion patriotyczny powinien wynosić maksymalnie do sześciu centymetrów. Powinna również posiadać biały środek oraz czerwoną otoczkę. Przy czym należy zaznaczyć, iż na przestrzeni lat wygląd kotylionu patriotycznego często się zmieniał. Dla przykładu za czasów III RP kotylion posiadał czerwony środek z Orłem, a otoczka była biała. Z kolei kotylion za czasów powstania wielkopolskiego posiadał wyłącznie biały środek bez Orła i czerwoną otoczkę. Ostatnia zmiana w kwestii wyglądu kotylionu patriotycznego została wprowadzona stosunkowo niedawno, gdyż 9 kwietnia 2014 roku przez Ministra Obrony Narodowej.

Podczas jakich świąt można zakładać kotyliony patriotyczne?

Świąt narodowych podczas, których można zakładać kotyliony patriotyczne jest kilka, a należy zaliczyć do nich przede wszystkim: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, jak również Święto Wojska Polskiego. 

Jak samodzielnie wykonać kotylion patriotyczny?

Otóż wykonanie takiego kotylionu nie należy do trudny rzeczy. Wystarczy zaopatrzyć się w tekturę, nożyczki, klej, a także białą oraz czerwoną wstążkę. W pierwszej kolejności należy wyciąć z tektury dwa okręgi – jeden mniejszy, drugi większy. Następnie przez mniejszy okrąg przewlec na około białą wstążkę, a przez większy czerwoną. Potem należy nakleić oba okręgi na siebie, w taki sposób, aby biały okrąg znajdował się na środku. Na sam koniec należy umocować agrafkę z tyłu kotylionu, w taki sposób, aby móc go przypiąć do ubrania.