W przypadku śmieci kogoś bliskiego mało kto myśli o tym, że należy jeszcze podzielić spadek. Wbrew pozorom nie zawsze jest to łatwe i czasami w rodzinie pojawiają się konflikty. Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego od spraw spadkowych? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Dziedziczenie, czyli komu należy się spadek?

W Polsce istnieją dwa rodzaje dziedziczenia: zgodnie z testamentem i ustawowe. Pierwszy z nich polega na sporządzeniu dokumentu, w którym zmarły sam decyduje o tym, komu i jaki udział przypadnie w spadku. Musi zrobić to świadomie i bez nacisku ze strony osób trzecich. Natomiast dziedziczenie ustawowe następuje w momencie, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, ponieważ nie widział takiej potrzeby, nie miał zbyt dużego majątku, czy odszedł niespodziewanie. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności dziedziczą najbliższe mu osoby, czyli współmałżonek i dzieci. Sprawa się komplikuje, kiedy zmarły nie był w związku małżeńskim i nie miał dzieci. Wtedy prawo do spadku przysługuje rodzicom i rodzeństwu. W razie gdy oni nie żyją bądź zmarły był jedynakiem, to dziedziczyć mogą dalsi krewni. Ostatecznie, gdy nie ma komu zostawić spadku, prawo do niego otrzymuje skarb państwa.

Kiedy konieczna jest pomoc radcy prawnego od spadku?

Jak widać powyżej, wystarczy, że zmarły nie pozostawił po sobie testamentu i już rodzina staje przed pytaniem, komu należy się spadek. Warto więc udać się do radcy prawnego i uzyskać rzetelne odpowiedzi. Jego pomoc przyda się również w momencie, gdy któryś z członków rodziny nie został uwzględniony w testamencie. W takim wypadku może liczyć na zachowek, chyba że nastąpiło wydziedziczenie, to nie należy mu się zupełnie nic. Poza tym radca prawny od spadku może pomóc także podczas postępowania spadkowego. Choć nie trzeba go przeprowadzać, to czasem do zarządzania pewnymi dobrami jest ono niezbędne np. przy przerejestrowaniu pojazdu lub sprzedaży nieruchomości. Nie można przecież sprzedać domu, który prawnie się nam nie należy!
Co więcej, spadkobiercy mogą odmówić przyjęcia spadku, jeżeli np. zmarły był zadłużony. Radca prawny pomoże załatwić wszelkie formalności i ustalić najkorzystniejsze rozwiązanie.
Prawo spadkowe jest dość skomplikowane i tylko profesjonalista jest w stanie poradzić sobie z zawiłością paragrafów. Tak więc jego pomoc może okazać się przydatna na każdym etapie związanym z podziałem majątku zmarłego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze będzie służył radą i zaangażowaniem w sprawę.

Po więcej istotnych informacji odsyłamy tutaj: https://www.krp-ks.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne-spadkowe/